• DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI

            25.03.2022

            "Kolorowe skarpety włóż dziś, tolerancyjny bądź zawsze". Uczniowie naszej szkoły doskonale wiedzą, że z datą 21 marca wiążą się nie tylko obchody pierwszego dnia wiosny. To również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Na znak solidarności tego dnia na stopach naszych najmłodszych uczniów dominowały kolorowe skarpety- tradycyjnie nie do pary. Wielkie brawa za tak aktywne włączenie się do akcji!

          • Biblioteka szkolna - wyniki konkursu "Zakochaj się w książce..."

            08.03.2022

            Z okazji Walentynek biblioteka szkolna razem z nauczycielem j. polskiego p. A. Wiszniewską zroganizowała konkurs pt. " Zakochaj się w ksiażce..." Zadaniem było napisanie krótkiej recenzji, która miała zachęcić innych czytelników do sięgnięcia po książkę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie. Na stronie prezentujemy najciekawsze recenzje. 

            Julia Urbanek kl. VIII b  " Na zachodzie bez zmian" Erich Maria Remarque 

            Wiktoria Szkudlarek kl. VIII a "Błękit" Lisy Glass

            Anna Czyż kl. V "Tajemniczy ogród" F.H. Burnett

            Nikodem Kuśmierek kl. V "The Knife of Never Letting Go" P. Ness 

             

            „Na zachodzie bez zmian” Erich Maria  Remarque- recenzja

            Po co jest wojna? Dlaczego ludzie się zabijają? Te pytania Erich Maria Remarque bierze na tapet w swojej antywojennej powieści „Na zachodzie bez zmian”.  Książka ta opowiada
            o straconym pokoleniu, które wojna zniszczyła, nawet gdy uchroniło się przed jej granatami. Jeszcze nastoletni chłopcy zostają wysłani na front I wojny światowej wprost ze szkolnej ławy. Rozmowy, które bohaterowie przeprowadzają między sobą odkrywają prawdziwe oblicze wojny. Na pytanie „Jak właściwie wybucha wojna?” któryś z nich odpowiada, że jeden naród obraża drugi. „Po cóż więc jestem tutaj? Ja nie czuję się obrażony”. Chłopcy reprezentują pogląd, że niewłaściwe osoby biorą udział w działaniach zbrojnych. Strzelając do przeciwników, widzą w nich ludzi, którzy mogliby być ich kolegami. Nie uważają wroga za cel, tylko za człowieka, który tęskni za rodziną i być może zadaje sobie te same pytania,
            co oni. Przez wojnę stracili swoją młodość. „Mieliśmy osiemnaście lat i zaczęliśmy miłować świat i istnienie; kazano nam do tego strzelać. Pierwszy granat, który padł, trafił w nasze serca”. Bohaterowie sądzą, że na wojnie ludzie zmieniają się w zwierzęta. Jeden rozkaz nastawił ich przeciw sobie i jeden mógłby przynieść pojednanie. Nie widzą sensu w tym,
            co się dzieje. Po każdym strzale ich sumienia zaczynają się odzywać. Boją się tego, co się dzieje dookoła, ale także wewnątrz nich. Są świadomi tego, jak wojna zmienia ludzi.
            „Jestem młody, mam dwadzieścia lat; ale z życia nie znam nic poza rozpaczą, śmiercią, trwogą i spojeniem w jeden łańcuch najniedorzeczniejszej płaskości z całą otchłanią cierpienia”. Rozmowy chłopców w połączeniu z sytuacją, w jakiej się znajdują uświadamiają czytelnikowi, jak niszczycielskie działanie ma wojna. Odciska piętno na żołnierzach oraz cywilach i nawet po zakończeniu, zostawia za sobą spustoszenie na świecie oraz w ludzkich sercach. Mnie książka
            Remarque'a urzekła od pierwszych stron. Otwiera oczy i skłania
            do refleksji. Autor idealnie opisuje realia wojny i bezsensowność zabijania siebie nawzajem. „Na zachodzie bez zmian” to powieść wstrząsająca i przepełniona goryczą. Myślę, że każdy człowiek powinien się z nią zapoznać i porównać opisywaną historię do obecnej sytuacji
            na świecie.

            Wierzchlas 20.02.2022

             

            Cześć Haniu!

            Na początku mojego listu chciałabym Cię serdecznie pozdrowić.Pamiętasz może jak podczas spaceru,weszłyśmy do biblioteki. Wypożyczyłam wtedy książkę Lisy Glass pt: „Błękit”. Troszkę Ci o niej opowiem, ponieważ uważam że jest idealna dla ciebie.

            Główną bohaterką jest szesnastoletnia Iris, która próbuje uwolnić się od ciągłego rozmyślania o swoim byłym chłopaku Danielu. Jej przyjaciółka Kelly zabiera ją na pierwsze zajęcia jogi, gdzie tam właśnie poznaje Zeke. Instruktorka dobiera ich w parę, a po kilku ćwiczeniach we dwoje, dziewczyna dostaje propozycje złapania kilku fal przed zachodem słońca. Każde kolejne spotkanie, umacnia ich rozkwitające uczucie. Na pewnej imprezie surfer zostaje ranny, za czym stoi były chłopak Iris. Zeke musi zrobić sobie przerwę od surfingu. W tym samym czasie Iris poznaje go bliżej i coraz bardziej odsuwa się od swojego byłego chłopaka, który próbuje kontrolować jej uczucia. Bohaterka staje do zawodów, które mają zadecydować czy wyjedzie z Zeke i będzie dalej spełniać marzenia czy też znowu zostanie sama?

               Ominęłam kilka ważnych wątków,ale to tylko, dlatego że uważam, że przeczytasz całą tą książkę.Dla mnie jest to najlepsze dzieło jakie przeczytałam kiedykolwiek. Zakochałam się w niej tak samo jak Iris w Zeke.Już w tej chwili zabieram się do czytania kolejnej części. Napisz mi swoje wrażenia, jak przeczytasz tą interesującą historię.

                                   Całusy

                             Wiktoria kl.8

            PS: „Czy jedna osoba może zmienić twój świat”

             

            Kochana Klaro!

                    

                     Na początku mojego listu serdecznie Cię pozdrawiam. Dawno się nie widziałyśmy i jestem ciekawa co u Ciebie słychać. U mnie wszystko dobrze. Piszę ten list, ponieważ przeczytałam ostatnio bardzo interesującą i piękną książkę i chciałabym Ci ją polecić.

                     Powieść nosi tytuł ,,Tajemniczy ogród''. Została napisana przez znaną autorkę powieści dla młodzieży Frances Elizę Hodgson Burnett. Książka ta wyprodukowana została w Wielkiej Brytanii, ale z czasem dostała tłumaczenie na wiele języków, także na język polski. Tekst porusza tematy związane z przyjaźnią i walkę z samotnością. Akcja toczy się w Misselthwaite Manor.

                     Czas akcji to druga połowa XIX wieku. Książka opowiada historię przyjaźni trojga dzieci- Mary Lennox, Colina Cravena i Dicka Sowerby oraz wpływ tajemniczego ogrodu na ich rozwój i zmiany, jakie w nich zachodzą.

                     Zachęcam Cię do przeczytania ,,Tajemniczego ogrodu'', ponieważ czytając tą książkę można przenieść się w niezwykłe miejsce. Są w niej tajemnice, które zostają rozwikłane. Jest mnóstwo zwierząt i roślinności. Wszystko jest tak napisane, jakby działo się naprawdę.

                     Mnie bardzo zafascynowała ta piękna opowieść. Mam nadzieję, że przekonałam Ciebie Klaro do przeczytania i przede wszystkim tym krótkim opisem zaciekawiłam. Czekam cierpliwie na Twoją odpowiedź. Ściskam Cię mocno i liczę, że w najbliższym czasie się spotkamy.

             

            Twoja przyjaciółka Ania

             

             

            Patrick Ness

            ,,The Knife of Never Letting Go"

                     Książka zabiera nas w podróż dookoła świata, w tajemniczy Nowy Świat, w którym nie ma kobiet tylko są sami mężczyźni, a wszystkie żywe stworzenia, które w nim występują słyszą na wzajem swoje myśli.

                     Głównym bohaterem jest trzynastoletni Todd Hewitt i jego pies Manczi oraz Viola (jej nazwisko nie jest podane). Występują tu również takie osoby jak Ben czyli tata Todda, Aaron - kapłan w wiosce w której mieszka Todd, pan Prentiss -  burmistrz wioski oraz jego syn.

                     Todd jest jedynym chłopcem, który  mieszka w osadzie pełnej mężczyzn. Odkąd osadnicy zostali zarażenie szumem słyszą co myśli chłopiec, a on słyszy co myślą inni mieszkańcy. W nie długim czasie Todd ma stać się meżczyzną, ale orientuje się, że osadnicy coś przed nim ukrywają, coś bardzo  strasznego, co skłoniło chłopca do ucieczki. Jest ścigany przez wrogo nastawionych mieszkańców. W  trakcie ucieczki  spotyka  dziwną dziewczynę, która nie została zabita przez chorobę, tak jak wszystkie inne kobiety w Nowym Świecie. Podczas wspólnej  podróży z Violą, Todd musi oduczyć się wszystkiego, co zna, żeby zrozumieć kim naprawdę jest.

                      Jest to dynamicznie rozwijająca się,  wciągająca fantastyczna historia. Wybrałem tę książkę, ponieważ czytając ją byłem zafascynowany i podekscytowany, nigdy nie przeczytałe na tylej dobrej książki, której udałoby się mnie wzruszyć i zadziwić - tej jednak się to udało.

          • IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ PÓŁFINAŁ

            07.03.2022

            Bez straty seta uczennice ZSP WIERZCHLAS uzyskały awans do FINAŁU WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO w ramach IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ w piłce siatkowej dziewcząt ! 

              W zawodach na szczeblu PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO rozgrywanych w nowoczesnej, dużej, świeżo oddanej hali sportowej przy SP 5 w Zdunskiej Woli pokonały najpierw w grupie: 

              SP Gruszczyce 2 : 0 ( 6, 14 )

              SP 6 Zdunska Wola 2 : 0 ( 16, 12 )

             by następnie jako mistrz grupy A zmierzyć się z mistrzem gr. B - 

             SP 5 ŁASK

            2 : 0 ( 15, 15 ) !

             Skład zwyciężczyń :

             MARTYNA JANAS

             ANNA MALIKOWSKA

             AMELIA MŁYNARCZYK 

             JULIA MOSTOWA

             WIKTORIA PAPIERKOWSKA

             JULIA URBANEK

             LENA WŁODARSKA oraz 

            OLIWIA CABAN i OLIWIA SAKOWSKA

             

            Arkadiusz Górny - trener 

             

             Dziewczęta wygrywając w Zdunskiej Woli zrobiły sobie podwójny prezent, gdyż zawody finałowe zostaną rozegrane w Dzialoszynie w dniu 8.03 !

          • IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

            07.03.2022

            W dniu 18.01.2022 w sali SP 2 w Wieluniu  w ramach IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ odbył się FINAŁ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH w PIŁCE SIATKOWEJ dziewcząt !
              W meczu do dwóch wygranych setów  w wyrównanym pojedynku  ( SP 2 grała bez najlepszej zawodniczki ) 2 : 0 ( 19, 21 ) zwyciężyły grające lepiej w końcówkach setów reprezentantki ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO w WIERZCHLESIE w składzie: MARTYNA JANAS, ANNA MALIKOWSKA, AMELIA MŁYNARCZYK, JULIA MOSTOWA,  WIKTORIA PAPIERKOWSKA, ROZALIA PARZYJAGLA, JULIA URBANEK i LENA WŁODARSKA.
            Opiekun i trener - Arkadiusz Górny 

          • ZBIÓRKA NA UKRAINĘ!!!

            05.03.2022

            Drodzy Rodzice i Uczniowie!

            W tym trudnym czasie nie możemy przejść obojętnie obok tragedii, jaka spotyka naszych sąsiadów z Ukrainy. Chcemy wszystkim  pokazać, że jesteśmy społecznością szkolną, która aktywnie pokazuje swój sprzeciw wobec ataku Rosji na Ukrainę. Z całego serca wspieramy ich 
            w tej walce i aktywnie włączamy się w pomoc dla Ukrainy.

            Dlatego rozpoczęliśmy w naszej szkole zbiórkę niezbędnych rzeczy dla potrzebujących z Ukrainy. Wszystko, co otrzymamy przekażemy potrzebującym. Akcja nie jest jednodniowa, nastawiamy się na dłuższy czas pomagania. Potrzebne rzeczy będzie można przynosić  przez dłuższy czas. W miarę potrzeb.

            Wasza pomoc jest nieoceniona, przekonaliśmy się  niejeden raz, że zawsze możemy na Was liczyć. Jesteście wspaniali  i wrażliwi na ludzką niedolę. Jesteśmy pewni, że tak będzie i tym razem. 

            Już teraz z serca WAM dziękujemy za wsparcie, pomoc i zaangażowanie!!!

            RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!

          • BAL KARNAWAŁOWY

            11.02.2022

               W ostatnich dniach odbyły się w naszej szkole bale karnawałowe. Ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną bawiliśmy się oddzielnie.

               Sale szkolne w pięknej, barwnej scenerii wyglądały inaczej niż na co dzień, zamieniły się w prawdziwe sale balowe.

             Uczniowie wystąpili w ciekawych, kolorowych strojach, przebrani za bohaterów znanych bajek i nie tylko… Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. W przerwie między tańcami, dzieci brały udział w różnych konkursach i delektowały się słodkościami.

               Dziękujemy Szkolnej Radzie Rodziców za zaangażowanie i przygotowanie słodkiego poczęstunku. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Teraz zaczynamy upragnione ferie zimowe!

          • Konkurs „ Zakochaj się w książce na Walentynki”

            08.02.2022

            "Zakochaj się w książce na Walentynki" 

            Jeśli przeczytałeś ciekawą książę i chcesz ją polecić innym czytelnikom, to właśnie dla Ciebie jest ten konkurs!

            Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VIII.

            Zadanie polega na napisaniu krótkiej recenzji na temat przeczytanej książki.

            Wszystkie prace zostaną nagrodzone punktami dodatnimi, oceną z j. polskiego, a najciekawsze zostaną opublikowane na stronie szkoły. 

            Mała wskazówka: recenzja może być napisana w formie listu do kolegi lub koleżanki.

            Prace należy przesłać drogą elektroniczną na podany adres: bibliotekaspwierzchlas@op.pl do końca lutego.

            Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie, liczymy na Waszą kreatywność! :) 

            Paulina Kaczmarek – biblioteka szkolna                                                           

            Anna Wiszniewska – nauczyciel j. polskiego

             

             

          • 105. rocznica śmierci Patrona Szkoły

            12.12.2021

            15 listopada br. minęła 105. rocznica śmierci Patrona Szkoły – Henryka Sienkiewicza. Chcąc uczcić ten dzień, uczniowie szkolnego koła teatralnego przygotowali dla klas I-VI inscenizację pt. „Czerwony Kapturek szuka księcia”. Przedstawienie miało charakter profilaktyczny. Zwracało uwagę na konieczność zachowania ostrożności przy zawieraniu znajomości przez Internet.

            Inną formą uczczenia pamięci naszego Patrona była krótka audycja i quiz o Henryku Sienkiewiczu przygotowane przez uczniów klasy VIIa dla ich starszych koleżanek i kolegów.

             

          • "Literackie Andrzejki" w bibliotece szkolnej

            30.11.2021

            W poniedziałek 29 listopada biblioteka szkolna zorganizowała Literackie Andrzejki Zgodnie z tradycją, właśnie w wigilię imienin Andrzeja, przeprowadza się liczne zabawy mające na celu odkrycie kart przyszłości. W trakcie przerw śródlekcyjnych  na uczniów naszej szkoły czekały liczne wróżby i zabawy andrzejkowe. W bibliotece szkolnej, która w tym dniu zmieniła się w tajemniczą komnatę, wróżki z magicznej kuli przepowiadały, co wkrótce może się wydarzyć. Klasa 7b przygotowała babeczki z wróżbami. Młodzież świetnie się bawiła, oczywiście wszyscy pamiętali, że wróżby należy traktować z przymrużeniem oka.  Wszystkim dziękujemy na miłą zabawę :) 

          • SZLACHETNA PACZKA😊😊😊

            25.11.2021

            DRODZY RODZICE!!! KOCHANE DZIECI!!! W tym roku przyłączyliśmy się do akcji SZLACHETNA PACZKA😊😊😊 Naszym zadaniem będzie stworzyć paczkę dla Pani Wiesławy. Szczegóły znajdziecie pod linkiem: https://www.szlachetnapaczka.pl/wybor-rodziny/rodzina/57188/1330?context=family_choosen

            Prosimy Was o wsparcie finansowe na zakup potrzebnych darów dla Pani Wiesi😊 Już teraz Wam serdecznie dziękujemy😊 wiemy że bez Was nie dalibyśmy rady❤ A więc do dzieła💪💪💪

          • Dzień Pluszowego Misia

            24.11.2021

            W środę w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”, najmilszego towarzysza i wiernego przyjaciela dzieci. Kubuś Puchatek (Oliwia Sakowska kl. VIIIb) razem ze swoimi pomocnikami ( Wiktoria Howis kl. VII b, Kacper Płuciennik kl. VIIb oraz Julia Mostowa kl. VIIIb) odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci wysłuchały bajek o Kubusiu Puchatku i Misiu Uszatku, układały puzzle oraz stworzyli misiową girlandę. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dzieci mogły przynieść na zajęcia swojego małego lub dużego przyjaciela – MISIA. Puchate i mięciutkie misie opanowały również bibliotekę szkolną, zapraszając wszystkich czytelników do czytania!

            Dziękujemy wszystkim uczniom za wspólną zabawę!!!

            Paulina Kaczmarek

            biblioteka szkolna

          • DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

            23.11.2021

            10 listopada uczciliśmy Święto Dnia Niepodległości. W tym dniu uczniowie klas starszych uczestniczyli w apelu przygotowanym pod okiem Pani Elżbiety Białasiak, zaś uczniowie klas I-III wzięli udział w lekcji historii przygotowanej przez uczennice klas VIII.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w naszej szkole!!!

            08.11.2021

            5 listopada święto obchodzą przyjaciele dzieci czyli bohaterowie bajek i baśni. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają, bawią i uczą kolejne pokolenia. Data święta została wybrana na cześć urodzin Walta Disneya jednego z najpopularniejszych twórców bajek animowanych dla dzieci. Z tej oto okazji każdą z klas w naszej szkole oraz kochane przedszkolaki odwiedzili bajkowi bohaterowie: Królowa Elza, Olaf ( Bartek Bator kl. VIIIb), Czerwony Kapturek( Oliwia Wojtyczka kl.VIIa) , Wilk ( Antek Druch kl.VIIIa), Elf ( Zuzia Bator kl. VIIa), Pszczółka Maja (Marysia Bargieł kl.VIIIa) oraz Myszka Mini (Julka Urbanek kl.VIIIb). Spotkaniom towarzyszyło wspólne odgadywanie zagadek, gry i zabawy. Ten dzień sprawił wiele radości i uśmiechu naszym uczniom. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy do biblioteki  szkolnej, kolejni bohaterowie bajek czekają na was:) 

            Organizator: Biblioteka szkolna - Paulina Kaczmarek 

                                                                                                                 

    • Partnerzy

      • {#1508} 1
      • {#1508} 2
      • {#1508} 3
      • {#1508} 4
      • EduPage
    • Godziny dzwonków

      Niedziela 28.04.2024
    • Kalendarz

        brak danych
    • Galeria zdjęć

        brak danych