• HISTORIA SZKOŁY

• Rys historyczny

Pierwsze wzmianki o Wierzchlesie pochodzą z roku 1323.Na widowni występuje wtedy sołtys Mikołaj. Wierzchlas jest gniazdem rodziny  Wierzchlejskich, od których to wywodzi się nazwa miejscowości Wierzchlas.

Na początku było 30 mieszkańców –chłopów pańszczyźnianych. W roku 1362 właścicielem Wierzchlasu jest Witold Wierzchlejski, brat jego Fryderyk, jest wójtem w Wieluniu. W roku 1362 Wierzchlejscy ufundowali kościół w połowie drewniany, w połowie z cegły. W roku 1552 było 600 chłopów pańszczyźnianych. Wtedy występuje podział na: Wierzchlas Folwark, Wierzchlas Stara Wieś, Wierzchlas A, Wierzchlas B, Wierzchlas –Piechów. W połowie XVII wieku drogą małżeństwa Wierzchlas przechodzi na własność hrabiego Skarbka. Jest  on właścicielem wsi aż do powstania styczniowego, tj. do roku 1863. Po powstaniu styczniowym dwór herbu Skarbka zostaje rozparcelowany. Dwór znajdował się w miejscu dzisiejszych zabudowań p. Kasprzyckiego i Siedlisa. Był opasany fosą z wodą z mostem zwodzonym.

Historia szkoły w Wierzchlesie

Początkująca wzmianka o szkole parafialnej pochodzi z połowy XVII wieku. Natomiast pierwsza szkoła w Wierzchlesie powstaje w roku 1918 jako szkoła państwowa z liczbą 102 dzieci.  W 1930 roku powstaje szkoła 7-klasowa.Jej założycielem był Walenty Zadworny. W 1936 roku wybudowano gmach nowej szkoły, do której uczęszczało 250 uczniów.

Stara szkoła 1936 rok

W latach 1939-1945 ludność zostaje wysiedlona, a w budynku szkolnym mieści się przedszkole i szkoła niemiecka. 1 września 1945 roku szkoła wznawia swoja działalność z liczbą 450 uczniów. Kierownikiem szkoły ponownie zostaje Walenty Zadworny, który pełni te punkcję do 1969r. W roku 1980 powstaje Społeczny Komitet Budowy Szkoły Podstawowej
          w Wierzchlesie.

Budowa nowego gmachu finansowana była przez:

1. Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
          2. Ministerstwo Edukacji Narodowej
          3. Urząd Gminy Wierzchlas oraz wkład pracy społeczeństwa wsi.

W dniu 3-go czerwca 1995 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku  szkolnego.

Uroczystość oddania do użytkowania nowego budynku szkoły.

Funkcje dyrektorów szkoły pełnili:

p. Walenty Zadworny

p. Bonifacy Małasiewicz