• Wewnątrzszkolny System Oceniania

        • Wewnątrzszkolny System Oceniania zawarty w Statucie Szkoły -zmiany 2019/2020

           

          Rozdział 6

          Warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego

          § 30

            1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.
            2. Szkoła organizuje egzaminy zewnętrzne dla uczniów zgodnie z odrębnymi przepisami.

           

          § 31

          Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:

              1. informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
              2. udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
              3. motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
              4. dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
              5. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

           

          § 32

              1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o:
          1. wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych;
          2. trybie oceniania i klasyfikowania;
          3. sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
          4. warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej.
          1. Wychowawca na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach oraz kryteriach oceniania postępów w nauce i zachowania, przeprowadzaniu egzaminów klasyfikacyjnych i sposobie przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o wynikach ucznia.

           

          § 33

          Ocenianie w klasach I-III

          1. W klasach I-III szkoły podstawowej przeprowadza się klasyfikowanie śródroczne i końcoworoczne. Polega ono podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia i ustaleniu oceny opisowej oraz opisowej oceny zachowania.
          2. Wymagania edukacyjne wynikają z podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej.
          3. Ocena opisowa zawiera:
          1. Opis osiągniętych efektów pracy w zakresie: rozwoju poznawczego – mówienie i słuchanie, pisanie i czytanie, umiejętności przyrodnicze, matematyczne; rozwoju artystycznego – zdolności manualne, plastyczne, słuch muzyczny, zdolności techniczne; rozwoju społeczno-emocjonalnego i fizycznego.
          2. Opis trudności w nauce i zachowaniu, problemy edukacyjne.
          3. Informacje o potrzebach rozwojowych ucznia, pasjach i zainteresowaniach, pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
          1. Przy klasyfikowaniu w klasach I - III obowiązuje ocena opisowa ustalona w oparciu o spostrzeżenia nauczyciela notowane w dzienniku lekcyjnym lub na kartach obserwacji ucznia.
          2. W klasach I-III za opanowanie wiadomości i umiejętności edukacyjnych ustala się następujące oceny bieżące z zastosowaniem symboli:
            1. 6-punktów – otrzymuje uczeń, który wzorowo opanował zakres wiedzy i umiejętności z poszczególnych obszarów edukacyjnych, zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej.
            2. 5-punktów otrzymuje uczeń, który opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności z poszczególnych obszarów edukacyjnych, zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej.
            3. 4-punkty otrzymuje uczeń, który opanował wiadomości i umiejętności z poszczególnych obszarów edukacyjnych w zakresie pozwalającym na dobre rozumienie i wykonywanie większości zadań, zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej.
            4. 3-punkty otrzymuje uczeń, który opanował podstawowy zakres wiedzy i umiejętności z poszczególnych obszarów edukacyjnych, zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej.
            5. 2-punkty – otrzymuje uczeń, który opanował niezbędne minimum podstawowych wiadomości i umiejętności z poszczególnych obszarów edukacyjnych, zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej.
            6. 1-punkt – otrzymuje uczeń, który nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności z poszczególnych obszarów edukacyjnych, zgodnie z wymaganiami zawartymi w podstawie programowej.
          3. W klasach I-III na zajęcia zintegrowanych, edukacji wczesnoszkolnej, języka angielskiego i pozostałych zajęciach obowiązkowych, które obowiązują w danym roku szkolnym używa się określeń typu:
            1. Wspaniale pracowałeś (aś)
            2. Bardzo dobrze pracowałeś (aś)
            3. Dobrze pracowałeś (aś)
            4. Postaraj się pracować więcej
            5. Popraw się.
          4. Oceny cząstkowe, śródroczne i roczne z religii, języka obcego i zajęć komputerowych wyrażone są za pomocą stopni w skali 1–6, zgodnie z kryteriami obowiązującymi w klasach IV–VI.
          5. Przy ustaleniu oceny z zajęć zdrowotno-ruchowych oraz edukacji artystyczno-technicznej bierze się pod uwagę możliwości i predyspozycje ucznia i oraz wysiłek wkładany w wywiązywanie się z obowiązków, wynikających ze specyfikacji tych zajęć.
          6. Ocena z  zachowania  ma charakter opisowy. Ustala się w następujących pięć kategorii:
            1. Jest wzorem dla innych.
            2. Reprezentuje właściwą postawę.
            3. Reprezentuje właściwą postawę, ale czasami zdarzają mu się niedociągnięcia.
            4. Postawa budząca zastrzeżenia.
            5. Reprezentuje niewłaściwą postawę.
          7. W arkuszu ocen, dzienniku lekcyjnym (elektronicznym) umieszcza się śródroczną i roczną opisową ocenę osiągnięć ucznia.
          8. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia za pomocą oceny opisowej.
          9. Klasyfikowanie roczne polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym i ustaleniu oceny klasyfikacyjnej (opisowej) z zajęć edukacyjnych i zachowania (opisowej).
          10. Uczeń klas I–III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie.
          11. W wyjątkowych przypadkach uczeń klas I–III może powtarzać tę samą klasę, Może to nastąpić w przypadku uzasadnienia opinią wydaną przez poradnię psychologiczno-
            -pedagogiczną lub inną poradnię specjalistyczną.
          12. W terminie na dwa tygodnie przed semestralnym lub rocznym posiedzeniem rady pedagogicznej należy poinformować rodziców o niezadowalającej ocenie klasyfikacyjnej ucznia.
          13. W przypadku braku podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej uczeń może być nieklasyfikowany z zajęć edukacyjnych. Brak podstaw do oceny wiąże się z nieobecnościami przekraczającymi połowę czasu przeznaczonego na zajęcia edukacyjne w szkolnym planie nauczania. Na prośbę rodziców uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny. Termin egzaminu klasyfikacyjnego powinien być uzgodniony z rodzicami. Na prośbę rodziców rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny w przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej.
          14. Klasyfikacja śródroczna ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych, określonym w szkolnym planie nauczania, z uwzględnieniem ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.
          15. Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.
          16. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy po zasięgnięciu  opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy.

           

          § 34

          Ocenianie w klasach IV-VIII

           

          1. Klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
          2. Ocenianie jest integracyjną częścią procesu nauczania i uczenia się, dlatego powinno być rytmiczne i zaplanowane w czasie.
          3. Ustala się następującą liczbę ocen dla przedmiotów realizowanych w wymiarze tygodniowym:
          1. 1 godz. w tygodniu -minimum trzy oceny;
          2. 2 godz. w tygodniu -minimum cztery oceny;
          3. 3 godz. w tygodniu -minimum pięć ocen;
          4. 4 i więcej godz. w tygodniu- minimum sześć ocen.
          1. Ocenianiu towarzyszą systematycznie dokonywane formy sprawdzania wiedzy i umiejętności z różnych rodzajów aktywności.
          2. Ocenianiu bieżącemu podlegają:
            1. odpowiedzi ustne,
            2. testy,
            3. kartkówki -nauczyciel ma prawo sprawdzić przygotowanie ucznia do lekcji wykorzystując w tym celu materiał z trzech ostatnich tematów;
            4. sprawdziany -może wystąpić jeden w ciągu dnia, zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem i wpisany ołówkiem do dziennika;
            5. prace klasowe obejmujące treść działu, zaplanowane na całą jednostkę lekcyjną (tylko matematyka i j. polski) -nie więcej niż dwie w ciągu tygodnia, może nastąpić z tygodniowym wyprzedzeniem i wpisem ołówkiem do dziennika;
            6. testy lub prace pisemne, których celem jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności z całego półrocza lub roku (odbywają się w terminie wyznaczonym przez nauczyciela);
            7. sprawdzenie pracy domowej w formie pisemnej;
            8. pracy na lekcji (grupowa, indywidualna);
            9. prac i ćwiczeń praktycznych.
          3. Oceniając ucznia należy określić jego mocne i słabe strony wspierać jego możliwości percepcyjne, traktować podmiotowo, indywidualnie.
          4. Planowanie prac pisemnych polega na:
          1. zapowiedzeniu ich przynajmniej tydzień przed wskazanym terminem, odnotowaniu tego faktu w dzienniku lekcyjnym oraz wskazaniu uczniom materiału powtórzeniowego, który przedmiotem pracy pisemnej;
          2. nauczyciele planują terminy prac pisemnych (maksymalnie jedna w ciągu dnia, trzy w tygodniu),
          3. na okres ferii i dni wolnych od nauki nauczyciele nie zadają prac domowych, mogą jednak zapowiedzieć prace długoterminowe, jak również sprawdziany i prace klasowe.
          1. Uczniowie dostają do wglądu prace pisemne. Po zapoznaniu się z nimi oddają nauczycielowi danego przedmiotu. Wyżej wymienione prace są przechowywane przez nauczyciela i mogą być ponownie udostępnione rodzicom na :konsultacjach, zebraniach ogólnych bądź w wyniku indywidualnych uzgodnień z nauczycielem.
          2. Uczniom przysługuje prawo  do  poprawy oceny w terminie i na warunkach określonych przez nauczyciela.
          3. Oceny bieżące (cząstkowe), oceny klasyfikacyjne roczne i śródroczne, począwszy od klasy IV ustala się w stopniach w skali 1-6.
            1. stopień celujący – 6, otrzymuje uczeń, który:
          •   posiadł wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania przedmiotu w danej klasie, samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia;
          •   biegle posługuje się wiadomościami w rozwiązywaniu problemów teoretycznych lub praktycznych z programu nauczania w danej klasie, proponuje rozwiązania nietypowe, rozwiązuje także zadania wykraczające poza program nauczania tej klasy;
          •   osiąga sukcesy w konkursach interdyscyplinarnych i przedmiotowych, konkursach artystycznych, w zawodach sportowych i innych, kwalifikuje się do finałów na szczeblu międzyszkolnym, wojewódzkim (regionalnym), krajowym lub posiada inne porównywalne osiągnięcia.
          1. stopień bardzo dobry – 5 otrzymuje uczeń, który:
          • opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania   przedmiotu w danej klasie;
          •  sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne ujęte w programie nauczania,
          • potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów.
          1. stopień dobry – 4 otrzymuje uczeń, który:
          • opanował wiedzę i umiejętności określone podstawą programową w danej klasie, w zakresie pozwalającym na rozumienie większości relacji między elementami wiedzy, opanował wiadomości i umiejętności na poziomie przekraczającym wymagania podstawowe,
          • poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje (wykonuje) samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.
          1. stopień dostateczny – 3 otrzymuje uczeń, który:
          • opanował podstawowe wiadomości i umiejętności określone podstawą programową w danej klasie na poziomie wymagań podstawowych, w zakresie umożliwiającym postępy w dalszym uczeniu
          •  rozwiązuje (wykonuje) typowe zadania teoretyczne lub praktyczne o średnim stopniu trudności, czasem przy pomocy nauczyciela.
          1. stopień dopuszczający – 2 otrzymuje uczeń, który:
          •  w ograniczonym stopniu opanował podstawowe wiadomości i umiejętności wynikające z programu nauczania dla danej klasy, ale braki te nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu w ciągu dalszej nauki;
          •  rozwiązuje przy pomocy nauczyciela zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności.
          1. stopień niedostateczny – 1 otrzymuje uczeń, który:
          •  nie opanował niezbędnego minimum podstawowych wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania przedmiotu, a braki w wiadomościach i umiejętnościach uniemożliwiają dalsze zdobywanie wiedzy z tego przedmiotu,
          •  nie jest w stanie nawet przy pomocy i pod kierunkiem nauczyciela rozwiązać (wykonać) zadań o niewielkim (elementarnym) stopniu trudności.
          1. Ocenianie wiadomości i umiejętności z poszczególnych przedmiotów w klasach IV-VI zawarte jest w Przedmiotowych Zasadach Oceniania.
          2. Przy ustaleniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
          3. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
            1. Uczeń klas IV -VII ma prawo do egzaminu poprawkowego jeżeli z jednego lub dwóch przedmiotów otrzymał ocenę niedostateczną.
            2. Uczeń który nie przystąpi do egzaminu poprawkowego lub nie otrzyma oceny pozytywnej z egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej.
            3. Rada Pedagogiczna może podjąć decyzję o promowaniu ucznia z ocena niedostateczną jeden raz w etapie edukacyjnym gdy nauka przedmiotu,  którego uczeń nie zaliczył jest kontynuowana w klasie wyższej.
          4. Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim oraz laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, otrzymuje z danych zajęć edukacyjnych najwyższą celującą roczną ocenę klasyfikacyjną. Jeśli te wyniki osiągnął po ustaleniu rocznej oceny klasyfikacyjnej, otrzymuje z tych zajęć najwyższą celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
          5. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który otrzymał w wyniku klasyfikacji rocznej z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę klasyfikacyjną zachowania otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
          6. Uczeń kończy szkołę podstawową jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne  z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej  i przystąpił do sprawdzianu zewnętrznego.
          7. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, religię do średniej ocen wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne z tych zajęć.
          8. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).
          9. O promowaniu do klasy programowo wyższej ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i znacznym postanawia Rada Pedagogiczna, uwzględniając ustalenia zawarte w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym.

           

          § 35

          Ocena z zachowania

          § 35

          Ocena z zachowania

              1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania uwzględnia w szczególności obszary:
            1. wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
            2. postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,
            3. dbałość o honor i tradycje szkoły,
            4. dbałość o piękno mowy ojczystej,
            5. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
            6. godne i kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,
            7. okazywanie szacunku innym osobom.
          1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, roczną i końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:

          1) wzorowe;

          2) bardzo dobre;

          3) dobre;

          4) poprawne;

          5) nieodpowiednie;

          6) naganne.

          1. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej. .
          2. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną z zachowania.
          3. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych i promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.
          4. Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu w danej szkole co najmniej dwa razy z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
          5. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania oraz o skutkach ustalenia uczniowi nagannej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
          6. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
          7. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę.
          8. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne zachowania się uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.
          9. Ocenę zachowania semestralną i na koniec roku szkolnego ustala wychowawca  po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia, w oparciu o kryteria szczegółowe zawarte w punktowym systemie oceniania zachowania.
          10. Szkoła stosuje punktowy system zachowania uczniów, którego celem jest:

          1) Stworzenie precyzyjnych kryteriów oceny zachowania, jasnych i klarownych zarówno dla uczniów, rodziców jak i nauczycieli,

          2) Wzmocnienie samodyscypliny uczniów, odpowiedzialności za swoje czyny (samoocena i samokontrola),

          3) Wzmocnienie motywacji uczniów do poprawy swojego zachowania, umożliwienie pozytywnego wykazania się.

          1. Istotą punktowego systemu oceniania jest:
          • Każdy uczeń na początku roku szkolnego oraz na początku II półrocza otrzymuje kredyt 100 punktów, który jest równowartością oceny dobrej.
          • W ciągu półrocza może go zwiększyć lub zmniejszyć, co odpowiadać będzie wyższej lub niższej ocenie zachowania.
          • Na koniec każdego półrocza punkty będą sumowane, a uzyskany wynik wskaże odpowiednią ocenę zachowania ucznia.
          • Uczeń rozpoczyna II półrocze z nowym kredytem 100 punktów, punkty uzyskane w I półroczu obowiązują tylko do końca tego półrocza.
          • Za uzyskanie w pierwszym półroczu wzorowej oceny zachowania uczeń otrzymuje w drugim półroczu 20 punktów dodatnich, oraz odpowiednio: 15 punktów za ocenę bardzo dobrą, 10 punktów za ocenę dobrą.
          •  Konkretnemu zachowaniu - pozytywnemu lub negatywnemu - przydzielona jest odpowiednia liczba punktów.
          • Punkty są przydzielane systematycznie.
          1. Uczniowie i ich rodzice/opiekunowie prawni mogą na bieżąco monitorować postępy w zakresie zachowania.
          2. Informacje o pozytywnych i negatywnych przejawach zachowania ucznia dokumentuje się na bieżąco w dzienniku elektronicznym, i na karcie zachowania ucznia,  zaznaczając kategorię, wpisując liczbę punktów. Do oceny można dołączyć krótką adnotację.
          3. Wpisów mają prawo dokonywać wszyscy nauczyciele oraz wychowawcy na prośbę innego pracownika szkoły.  W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowawca oddziału, po konsultacji z osobą, która wpisała uwagę, ma prawo do uchylenia zapisu dokonanego przez nauczyciela lub innego pracownika szkoły.
          4. Bieżąco informacje o zachowaniu  ucznia, są widoczne w panelu rodzica w dzienniku elektronicznym, oraz w karcie zachowania ucznia  i uznaje sie to za wystarczającą formę informacji. Rodzic ma możliwość skonsultowania każdej uwagi z nauczycielem dokonującym wpisu lub/i wychowawcą oddziału.
          5. Najczęściej stosowanymi narzędziami pomiaru zachowania ucznia są:
          • obserwacja stopnia realizacji przez uczniów wymagań określonych w karcie zachowania ucznia w oparciu o obszary,
          • opinie nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz kolegów,
          • karty samooceny,
          • rozmowy z uczniem.
          1. Kryteria punktowe oceniania:

          Zachowanie

          Punkty

          Wzorowe

          200 i więcej

          Bardzo dobre

          199-151

          Dobre

          150 - 100

          Poprawne

          99-50

          Nieodpowiednie

          50-21

          Naganne

          20 i mniej

           

          1.  Ocenę zachowania ucznia ustala wychowawca oddziału na tydzień przed planowanym posiedzeniem Rady Pedagogicznej, po wykorzystaniu conajmniej dwóch narzędzi pomiarowych wymienionych w punkcie 18.
          2. W przypadku udowodnienia uczniowi jednego z następujących wykroczeń:
            1. wyłudzanie pieniędzy,
            2. kradzież,
            3. picie alkoholu na terenie szkoły,
            4. palenie papierosów, e-papierosów na terenie szkoły,
            5. używanie lub rozpowszechnianie środków odurzających,
            6. stosowanie przemocy wobec innych osób,
            7. używanie na lekcjach urządzeń elektronicznych służących do zapisywania i odtwarzania obrazu i dźwięku bez zgody prowadzącego zajęcia,
            8. znieważanie nauczyciela lub innego pracownika szkoły,
            9. nagana dyrektora

          Uczeń otrzymuje ocenę nie wyższą niż poprawna (niezależnie od ilości uzyskanych punktów).

          1. Uczeń który uzyska 50 punktów ujemnych, niezależnie od ilości zdobytych punktów dodatnich nie otrzymuje oceny wzorowej z zachowania. Uczeń który uzyska 100 punktów ujemnych z zachowania może maksymalnie otrzymać ocenę dobrą z zachowania.
          2. Ustalona przez wychowawcę  klasy, roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna, z wyjątkiem sytuacji w której uczeń jego rodzice (prawni opiekunowie) wniosą zastrzeżenia do ustalonej oceny.
          • Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia (na piśmie) do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po ustalonej ocenie .
          • W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
          • W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze –jako przewodniczący komisji; wychowawca klasy; wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie; przedstawiciel samorządu uczniowskiego; przedstawiciel rady rodziców.
          • Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny i jest ostateczna.
          • Z prac komisji sporządza się protokół , który stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

           

          § 36

          Egzamin klasyfikacyjny

          1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który jest przeprowadzana klasyfikacja.
          2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
          3. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny.
          4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
          1. realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;
          2. spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
          1. Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
          2. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki, technologii informacyjnej, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
          3. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust.4 pkt. 2, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.
          4. Uczniowi o którym mowa w ust. 4 pkt.2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny nie ustala się oceny zachowania.
          5. Prośbę o wyznaczenie egzaminu składa się na piśmie do dyrektora szkoły nie później niż na tydzień przed zakończeniem zajęć edukacyjnych w danym roku szkolnym.
          6. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
          7. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 2, 3 i 4 pkt. 1, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora  szkoły, w której skład wchodzą: nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne -jako przewodniczący komisji; nauczyciel prowadzący takie same zajęcia lub pokrewne.
          8. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2, przeprowadza komisja, powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia odpowiednio obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze - jako przewodniczący komisji; nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.
          9. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 4 pkt. 2, oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami), liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
          10. W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni - w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.
          11. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół .
          1. Do protokołu dołącza się odpowiednio prace pisemne ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.
          2. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.
          1. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
          2. Ocena egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 18.
          3. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
          4. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany" albo „nieklasyfikowana”.

          § 37

          1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
          2. Zastrzeżenia zgłasza się ( na piśmie) od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych  zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
          3. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
            1. w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych -przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną  ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
            2. Sprawdzian przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust.1. Termin sprawdzianu, uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).
            3. Sprawdzian przeprowadza komisja  powołana przez dyrektora w skład której wchodzą:

          -w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych: dyrektor szkoły jako przewodniczący komisji, nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne, dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne;

          1. Nauczyciel, prowadzący dane zajęcia edukacyjne,  może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
          2. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
          3. Z prac komisji sporządza się protokół .
          4. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
          5. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.
          6. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami.

           

          § 38

          Egzamin poprawkowy

              1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych lub dwóch  obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć.
              2. Egzamin poprawkowy przeprowadza się  w formie pisemnej i ustnej.
              3. Egzamin poprawkowy z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych, zajęć technicznych, zajęć komputerowych oraz wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
          1. Egzamin poprawkowy przeprowadza się na pisemną prośbę ucznia lub jego rodziców zgłoszoną do dyrektora szkoły.
          2. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
          3. Pytania do egzaminu przygotowuje nauczyciel danego przedmiotu, natomiast zakres materiału objętego egzaminem podaje uczniowi po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
          4. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą: dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora - jako przewodniczący komisji; nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne - jako egzaminujący; nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne - jako członek komisji.
            1. Nauczyciel  prowadzący dane zajęcia edukacyjne, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor  szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia  edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje  w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
            2. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół.
            3. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia,  zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia, zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.  Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
          5. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
          6. Roczna ocena klasyfikacyjna ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest ostateczna.
          7. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę .
          8. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane  w  klasie programowo wyższej.

          OBSZAR 1 : WYWIĄZYWANIE SIĘ Z OBOWIĄZKÓW UCZNIA

           

          Lp

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Osoba odpowiedzialna za wpis

          1.  

          Uczęszczanie na zajęcia lekcyjne – usprawiedliwione obecności / 100 % frekwencja

          +5

          Raz w miesiącu

          wychowawca

          1.  

          Nieusprawiedliwione obecności

          -2 za każdą godziną

          Raz na semestr

          wychowawca

          1.  

          Nieuzasadnione spóźnienia

          -1

          Raz na semestr

          wychowawca

          1.  

          Systematyczny udział w zajęciach poza lekcyjnych

          +10

          Raz na półrocze/ za każde zajęcia

          Nauczyciele prowadzący koła

          1.  

          Terminowe wywiązywanie się z powierzonych zadań  (z wyłączeniem zadań obowiązkowych)

          +5

          każdorazowo

          nauczyciele

          1.  

          Wywiązywanie się z obowiązku dyżurnego

          +10

          Raz na półrocze

          wychowawca

          1.  

          Niewywiązywanie się z obowiązków dyżurnego

          -2

          każdorazowo

          nauczyciele

          1.  

          Przeszkadzanie podczas lekcji (głośne rozmowy, chodzenie po klasie, zaczepianie, rzucanie przedmiotami, śpiewanie, gwizdanie, itp.)

          -2

          każdorazowo

          nauczyciel

          1.  

          Przeszkadzanie na lekcjach – uwagi w dzienniku

          -5

          Za każdą wpisaną uwagę w dzienniku

          wychowawca

          1.  

          Niestosowanie się do poleceń nauczyciela lub innego pracownika szkoły

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel /wychowawca

          1.  

          Używanie urządzeń elektronicznych podczas lekcji bez zgody nauczyciela

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel /wychowawca

          1.  

          Używanie i przynoszenie telefonów komórkowych do szkoły

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel /wychowawca

          1.  

          Nieterminowe i nieusprawiedliwione wywiązywanie się z obowiązków (przynoszenie zgód, regulowanie płatności – składki, obiady, herbata

          -5

          każdorazowo

          wychowawca

          1.  

          Niewywiązywanie się z obowiązku dyżurnego

          -2

          każdorazowo

          Nauczyciele

          1.  

          Odpisywanie prac domowych, ściąganie na pracach klasowych, testach, kartkówkach

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciele / wychowawca

          1.  

          Nieterminowe oddanie książek do biblioteki szkolnej – koniec  półrocza

          -20

          Raz na semestr

          wychowawca

           

          OBSZAR 2: POSTĘPOWANIE ZGODNE Z DOBREM SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

          Lp

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Odpowiedzialny za wpis

          1.  

          Efektywne pełnienie funkcji w szkole np.

          przewodniczący SU, działalność w bibliotece,

          w spółdzielni uczniowskiej itp.

          +20

          Raz na półrocze

          opiekunowie

          1.  

          Efektywne pełnienie funkcji w klasie

          np. przewodniczący, skarbnik, gazetki itp.

          +15

          Raz na półrocze

           

          1.  

          Pomoc potwierdzona przez nauczyciela lub

          innego pracownika szkoły

          +10

          każdorazowo

           

          1.  

          Widoczna pomoc koleżeńska w nauce

          potwierdzona przez nauczyciela

          +5

          każdorazowo

           

          1.  

          Własna inicjatywa ucznia w podejmowaniu

          różnych przedsięwzięć i ich realizacji

          +10

          każdorazowo

           

          1.  

          . Aktywny udział w działaniach na rzecz

          środowiska (np. działalność charytatywna,

          wolontariat, przyniesienie darów w ramach

          zbiórek, kiermasze, festyny itp.).

          +5 jednorazowa czynność

          +20 stała aktywność

          każdorazowo

          raz na półrocze

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

           Laureaci i finaliści w konkursie przedmiotowym /

          artystycznym/zawodach sportowych na

          szczeblu wojewódzkim / ogólnopolskim. – główna gratyfikacja jest to ocena z przedmiotu

          +20

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Finaliści i laureaci w konkursie przedmiotowym /

          artystycznym/zawodach sportowych na

          szczeblu powiatowym, rejonowym – główna gratyfikacja jest to ocena z przedmiotu

          +15

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Laureaci w konkursie przedmiotowym /

          artystycznym/zawodach sportowych na

          szczeblu gminnym, międzyszkolnym/szkolnym.

          +15

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Udział w konkursie przedmiotowym /

          artystycznym/zawodach sportowych na

          szczeblu gminnym, międzyszkolnym/szkolnym

          +10

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Zdobycie wyróżnień w konkursach poza szkołą – potwierdzonych uzyskanym dyplomem

          +10

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

           Fałszowanie dokumentów (np. podrobienie

          podpisu, usprawiedliwienia, plagiat prac).

          -20

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Celowe niszczenie mienia szkolnego

          -30

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Celowe niszczenie własności innej osoby

          -30

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Zaśmiecanie otoczenia

          -5

          każdorazowo

          nauczyciel/wychowawca

           

          OBSZAR 3: Dbałość o honor i tradycje szkoły

           

          Lp.

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Odpowiedzialny za wpis

          1.  

          Niezgodny ze statutem ubiór i wygląd codzienny ucznia( nieodpowiednia fryzura, pomalowane paznokcie, zbyt ekstrawagancki ubiór, brak obuwia zmiennego, itp.)

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Niewłaściwe zachowanie podczas imprez i uroczystości szkolnych.-

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Nieposzanowania dla symboli narodowych, międzynarodowych, szkolnych

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Aktywny udział w pracy na rzecz szkoły. (Udział w uroczystościach szkolnych, pomoc w organizacji uroczystości szkolnych, apeli, konkursów, wykonanie dekoracji, gazetki, obsługa sprzętu muzycznego itp.)

          +10

          każdorazowo

          Nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Aktywny udział w pracy na rzecz klasy. (Pomoc w organizacji uroczystości klasowych, konkursów itp.)

          5-10

          każdorazowo

          Nauczyciel/wychowawca

          1.  

          Reprezentowanie szkoły podczas uroczystości pozaszkolnych, gminnych w czasie wolnym od zajęć.

          +20

          każdorazowo

          Nauczyciel/wychowawca

           

           

          OBSZAR 4: Dbałość o piękno mowy ojczystej

           

          Lp

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Odpowiedzialny za wpis

          1.  

          Posługiwanie się poprawnym językiem (bez wulgaryzmów)

          10

          Raz na półrocze

          wychowawca

          1.  

          Wulgarne i niestosowne słownictwo lub gesty.

          -5

          każdorazowo

          nauczyciel

          1.  

          Ton wypowiedzi nieadekwatny do sytuacji

          -5

          każdorazowo

          nauczyciel

           

          Obszar 5: DBAŁOŚĆ O BEZPIECZEŃSTWO I ZDROWIE WŁASNE ORAZ INNYCH OSÓB

           

          Lp

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Odpowiedzialny za wpis

          1.  

          Przestrzega zasad bezpieczeństwa i prawidłowo reaguje w sytuacji zagrożenia

          10

          Raz na półrocze

          wychowawca

          1.  

          Odpowiedzialne przeciwstawianie się aktom agresji, wandalizmu

          +30

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Interwencja Policji.

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Posiadanie lub stosowanie używek (papierosy, e-papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze, leki itp.).

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Nagana lub upomnienie dyrektora.

          -50

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Posiadanie i/lub używanie niebezpiecznych materiałów i narzędzi (np. petardy, noże, substancje niebezpieczne itp.).

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Udział w bójce.

          -100

           

           

          1.  

          Zaczepki fizyczne i słowne (np. plucie, popychanie, podstawianie nóg itp.)

          -70

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Podżeganie do przemocy lub kibicowanie aktom przemocy

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Znęcanie się nad kolegami, zastraszanie.

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Zachowanie stwarzające zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia swojego lub życia innych osób.

          -50

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Kradzież.

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Wyłudzenie pieniędzy lub innych rzeczy.

          -100

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Samowolne wyjście z klasy/ świetlicy podczas lekcji.

          -10

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Samowolne wyjście poza teren szkoły.

          -20

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie przerw międzylekcyjnych: bieganie po korytarzu, nieuzasadnione przebywanie w toalecie, szatni, itp.

          5

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Rozpowszechnianie zdjęć lub filmów z udziałem innych osób bez ich zgody.

          -20

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Zachowanie na wycieczce zagrażające bezpieczeństwu swojemu i innych osób

          -10-(-50)

          każdorazowo

          wychowawca/nauczyciel

          1.  

          Stwarzanie sytuacji zagrożenia na korytarzu szkolnym, np. rzucanie przedmiotami, otwieranie okna na oścież

          -5

          każdorazowo

          Wychowawca/ nauczyciel

           

           

           

           

          OBSZAR 6: GODNE, KULTURALNE ZACHOWANIE SIĘ W SZKOLE I POZA NIĄ

           

          Lp

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Odpowiedzialny za wpis

          1.  

          Wysoka kultura osobista – używanie form grzecznościowych

          +10

          Raz na półrocze

          wychowawca

          1.  

          Brak uwag negatywnych

          +20

          Raz na półrocze

          wychowawca

          1.  

          Poprawne reprezentowanie szkoły w czasie zajęć pozaszkolnych

          +5

          każdorazowo

          Nauczyciel/ wychowawca

          1.  

          Odpowiedni strój w czasie uroczystości, konkursów i apeli

          +5

          każdorazowo

          Nauczyciel/ wychowawca

          1.  

                      Niekulturalne zachowanie w klasie, świetlicy,

          stołówce, bibliotece, podczas dowozów, itp.

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel/ wychowawca

          1.  

                      Niewłaściwe zachowanie podczas wyjść poza

          teren szkoły/wycieczek w miejscach

          publicznych, nieprzestrzeganie regulaminów

          wycieczek.

          -10

          każdorazowo

          Nauczyciel / wychowawca

          1.  

          Zachowania aroganckie na terenie szkoły wobec wszystkich pracowników oraz osób przebywających w szkole

          -10

          każdorazowo

          Nauczyciel / wychowawca

          1.  

          Niestosowny wygląd w szkole ( pomalowane włosy, paznokcie – neonowym lub ostrym kolorem – dopuszcza się lakiery neutralne , ekstrawagancki strój: zbyt krótkie spodenki, spódniczka, pępek odkryty, duży dekolt, brak  obuwia zmiennego)

          -5

          Każdorazowo

          Nauczyciel/ wychowawca

          1.  

          Używanie wulgaryzmów

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel

          1.  

          Estetyka wyglądu niedostosowana do sytuacji –np.: brak galowego stroju

          -5

          każdorazowo

          Nauczyciel

          1.  

          Wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmów bez zgody osób nagrywanych

          -20

          każdorazowo

          Nauczyciel

          1.  

          Rozpowszechnianie materiałów dotyczących nauczycieli i uczniów (mających na celu naruszenie dóbr osobistych), słowne lub z użyciem nowoczesnych środków gromadzenia i przekazu danych.

          -50 – (-100)

          Za każdy udowodniony incydent

          Nauczyciel/ wychowawca

           

           

          OBSZAR 7: Okazywanie szacunku innym osobom

                    

          Lp

          Zachowanie ucznia

          Liczba punktów

          Częstotliwość wpisów

          Odpowiedzialny za wpis

          1.  

          Okazywanie szacunku kolegom, nauczycielom, pracownikom szkoły i innym osobom w każdej sytuacji

          +10

          Raz na półrocze

          wychowawca

          1.  

          Aroganckie zachowanie wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły

          -10

          każdorazowo

          wychowawca

          1.  

          Celowe wprowadzenie nauczyciela w błąd, okłamywanie

          -10

          każdorazowo

          Nauczyciel/ wychowawca

           

           

          Wychowawca ma prawo przydzielić punkty za zachowanie ucznia w innych sytuacjach nie ujętych w tabeli może przyznać punkty ujemne jak i punkty dodatnie.